Bu sitenin hiçbir kurum veya kuruluşla bağlantısı yoktur. Sakaryalı Şehit Aileleri, Gaziler ve bu tür konularla alakalı "gönüllülük" esasına göre faaliyet göstermektedir.
Şehitlik Yıkılacak
Hendek Temsili Şehitliği yıkılacakmı?

Temmuz 2012’de Dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından açılışı yapılan Sakarya Hendek ilçesi şehitleri temsili şehitlik yıkılacak.  Sakarya Hendek ilçesine yapılan temsili şehitlik BOTAŞ boru hattı geçecek diye yıkılacak haberleri üzerine Hendek şehitlikte yaptığımız incelemeler sonucunda konunun ayrıntısını öğrenmek için ilgili kurumların cevaplaması ile Şubat 2017’de Bimer Başvurusunda bulunduk,

Başvurumuza Hendek Belediyesi ve Hendek Kaymakamlığı konu hakkında bilgileri olmadığı cevabını verdiler. Bimer başvurumdan yaklaşık 3 ay sonra Enerji ve tabi kaynaklar Bakanlığı’nın verdiği cevapta, Temsili şehitliğin yıkılacağı bilgisi ortaya cıkmış oldu.

Bizler şehitlerimizin milli ve manevi hatıratları için yapılmış olan bu temsili şehitliği yıkılmasını istemiyoruz. Ne kadar cevap verilen yazıda ana unsurlara dokunulmayacak densede boru hattı ve şehitlik arasındaki mesafe 2mt olduğundan ana unsura (Şehit mezar taşına) zarar vermemesi imkansız gibi şehitliğin kesinlikle zarar görmesini istemiyoruz. Bize yapılan BİMER açıklaması tatmin edici gelmedi. Hendek’li şehitlerimizin manevi hatıratlarına yapılmış olan bu şehitliğin yıkılması hem şehitlerimizin milli ve manevi hatıratına hemde kamu yararına olmadığını düşünüyorum. Önceden bu planlamayı yapmayanlar, yapacakları bu girişimde hem şehitlerimizin manevi hatıratlarını zedeleyecekler ve kamuyu büyük ölçüde zarara uğratacaklar. Bu şehitlik yapılırken kamu yöneticileri bunu bilmiyormuydu ve bile bile neden kamu zarara uğratılacak. Bu konuda zarara uğratanlar hakkında ve şehitlerimizin manevi hatıratının zedeleyeceğini düşündüğümden kamu adına cumhuriyet savcılığına varsa ihmali olanlar hakkında suç duyurusunda bulunmayı düşünüyorum. Son olarak boru hattı Kamuoyu yararına yapılacak ise şehitliğe hiçbir şekilde zarar vermeden projenin düzenlenerek yapılmasını bu konuda ihmali olanlar hakkında da idari ve adli soruşturma açılmasını yetkililerden istiyoruz.

 

KAYMAKAMLIĞIN VERDİĞİ CEVAP

Konuyla ilgili Hendek Belediye Başkanlığından bilgi istenilmiştir. Alınan 21.02.2017 tarih ve 15 sayılı cevabi yazıda; İlçemizde Bayraktepe Sosyal Tesisleri altında bulunan Temsili Şehitlik Alanında yapılacak çalışmalar ile ilgili Belediye Başkanlığına herhangi bir talimat ya da bilgi gelmediği bildirilmiş olup, konu hakkında Kaymakamlığımıza da herhangi bir bilgi verilmemiştir. Bilgilerinize rica ederim.

Enerji ve tabi kaynaklar bakanlığının gönderdiği cevap aşağıda yer almaktadır.

1. Söz konusu doğal gaz boru hattı, 20" inç çapında planlanan Adapazarı Pig - Düzce Pig Arası Doğal Gaz Loop Hattı Arazi Etüt, Harita ve Kamulaştırma/Mühendislik Projesi İşi olup projenin mühendislik çalışmalarına 12.05.2015 tarihinde başlanılarak, ön kabulü 19.07.2016 tarihine itibar edilmek üzere yapılmıştır.

2. Projenin yapım gerekçesi; kapasitesi yetersiz kalan, 1992 yılında inşa edilen, mevcut 18 ine çapında işletmede olan Pazarcık (İzmit) - Karadeniz Ereğli Doğal Gaz İletim Hattının kapasitesinin artırılması ve doğal gaz arz güvenliğinin sağlanması amacı ile mevcut boru hattının 10 m. paralelinde aynı koridor içerisinde 20 inch çapında planlanmıştır.

3. Mühendislik çalışmaları sürecinde mevcut boru hattı paralelinde planlanan 20 inch loop hattı güzergahına ilişkin Bakanlıklar. Genel Müdürlükler ve Valilikler nezdinde ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarından görüşler alınarak güzergah kesinleştirilmiştir.

4. Boru hattının inşası için 28.11.2016 tarihinde ihalesine çıkılarak teklifler alınmış olup değerlendirme süreci devam etmektedir.

5. İlgi yazıya konu Bayraktepe Tesisleri mevcut boru hattımızın inşasından çok sonra yapılmıştır. Tesisin bulunduğu kesimde de boru hattımız mevcut boru hattına paralel planlanmış olup zarar verilecek duvar, yol altyapı tesisleri eski haline getirilecektir. Tesisin ana unsurlarına inşaat sürecinde zarar verilmeyecektir.

Haberin Şehitliğin Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=cAnramOXL-4

Önceki Haberimiz :  http://www.sakaryasehitvegazileri.com/haber.php?id=822 

 

 

Facebook Share


Bu haber 1198 defa okunmuştur.

Bu haber 02.05.2017 15:50 tarihinde eklenmiştir.

Esnafbul.com

Yorum Ekleyİn

Ad Soyad :
Şehir :
Mail :
(E-Mail adresiniz görüntülenmeyecek, üçüncü şahıslara verilmeyecektir.)
Mesaj :
Güvenlik Kodu

NOT: Yapacağınız her türlü yorum http://www.sakaryasehitvegazileri.com/ tarafından değiştirilebilir veya yayından kaldırılabilir. Yapmış olduğunuz yorumun toplum ahlak,huzurunu şehit Aileleri,Şehitler,Gaziler ve Ailelerini rahatsız edici unsurlar taşıması halinde http://www.sakaryasehitvegazileri.com/ sorumlu tutulamaz. http://www.sakaryasehitvegazileri.com/ yorumunuzu yayınlama ve iptal etme hakkını saklı tutar. İlgili yargı kurumlarının istemesi dâhilinde kurumları bilgilendirir.

Habere Aİt yorumlar