Bu sitenin hiçbir kurum veya kuruluşla bağlantısı yoktur. Sakaryalı Şehit Aileleri, Gaziler ve bu tür konularla alakalı "gönüllülük" esasına göre faaliyet göstermektedir.
Şehit Aileleri ve Gazilere Yani Haklar geliyor
Meclise sevk edilen kanunlar ne anlama geliyor kimleri kapsıyor

Önceki Gün Meclise sevk edilen kanun teklifleriyle alakalı çıkması düşünülen kanun maddeleri ve bu maddeler Şehit Aileleri ve Gaziler için ne ifade ediyor, kimlere yeni hak, ve maaş artışları sağlanıyor. Bunların hepsisinin cevabını en kısa zamanda yorumlayan ve yayınlayan her zaman şehit aileleri,şehit yetimleri ve gaziler için gecesini gündüzüne veren www.gazihaber.com internet sitesi sahibi ve Şehit Gazi Dernekleri Muhtemel olağan üstü Genel kurulda 2.Genel Başkan Adayı Sayın Gazi Üsteğmen Hamit YILDIZ’IN hazırladığı bilgileri sizler için paylaşıyoruz.

                    İş Hakkı Maddesi Genel Değerlendirmesi
Yasa tasarısının iş hakkını düzenleyen ilgili maddesine baktığımızda, 1. ve 2. iş hakları Görev Şehitleri yakınlarına, 1 iş hakkı da Vazife Malullerine verilmesi planlanmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının erbaş ve erler dâhil askeri personeli ile Emniyet Teşkilatından Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup vazife malulü sayılanlar dışındaki vazife malullerine de 1 iş hakkı verilmesi planlanmaktadır. Terör Mağdurlarından engelli hale gelip maaş bağlananlar ile vefat edenlerin yakınlarına da 1 iş hakkı getirilmesi planlanmaktadır. Bu haberimizde yasa tasarısının iş hakkını düzenleyen maddesini detaylı olarak inceledik. Umarız tüm camianın memnun olacağı bir düzenleme olur.
HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

 

                  Serbest Seyahat Hakkı Kapsamı Genişliyor
Muharip Gaziler, Harp ve Vazife Malulleri ile görev Şehitlerinin eşlerine, evli olmayan ve yirmibeş yaşını doldurmamış olan çocuklarına, anne ve babalarına serbest seyahat kartı hakkı getirilmesi planlanmaktadır.
HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

   5434/45 ve 5510/47 Görev Şehitleri Ailelerinin Maaşları Artacak
5434 sayılı Kanunun mülga 45 inci maddesi ile 5510 sayılı Kanunun 47 nci maddesinin birinci fıkrası kapsamında vazife malulü kamu görevlilerinden hayatını kaybedenlerin ana babalarına aylık bağlamada aranan muhtaçlık şartının kaldırılması ve bağlanan aylığın toplamının 16 yaşından büyükler için tespit edilen bir aylık asgari ücretin net tutarından az olmaması planlanmaktadır. HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

 

                      Faizsiz Konut Kredisi Kapsamı Genişliyor
Yasa tasarısında yer alan düzenleme ile, faizsiz konut kredisi hakkı kapsamı genişletilerek harp ve vazife malulleri ile 5434 sayılı Kanunun mülga 45 inci maddesi ve 5510 sayılı Kanunun 47 nci maddesinin birinci fıkrası kapsamında vazife malullüğü aylığı alan dul ve yetimlerin de yararlanmaları öngörülmektedir. Ayrıca ilgili mevzuatına göre harp veya vazife malulü sayılanlardan görev veya sınıf değiştirerek çalışmaya devam edenler de bu haktan yararlanabilecektir. HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

          Özel Öğretim Kurumlarından  Yararlanma Kapsamı Genişletiliyor
Özel öğretim kurumları kanununda yapılan düzenleme ile ücretsiz okutulacak kontenjanın en az 2/3'ü 3713 s.k., 2330 s.k., 5434 /56 s.k., 5434/45 s.k. ve 5434/64 s.k. kapsamında bulunan harp veya vazife malulleri ilk ve orta öğretim çağındaki çocukları ile haklarında korunma, bakım veya barınma kararı verilen çocuklar için kullanılır.” hükmü getirilmiştir. Bu madde düzenlemesi ile Harp ve Vazife Malullerinin çocuklarına da bu hak verilmiş olup, belirli bir oranın ayrılmış olması kontenjan yok bahanesi ile reddedilen başvuruları sonlandıracağı değerlendirilmektedir.
HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

 

                   2330 Sayılı Kanunun Kapsamı Genişliyor
Afyon Şehitlerinden dolayı hazırlandığını değerlendirdiğimiz yasa tasarısının 18. maddesine göre; Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Teşkilatında bulunan patlayıcı maddelerin incelenmesi, muhafazası, nakli, imha edilmesi ve zararsız hale getirilmesi işlemlerinde görevlendirilenlerin bu görevleri sırasında hayatını kaybetmeleri veya engelli hale gelmeleri durumunda bu kişilerin de 2330 sayılı Kanun kapsamına dâhil edilmesi planlanmaktatır. 19. madde ile de; "Madde ile, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil. Güvenlik Komutanlığı ile Emniyet Teşkilatında bulunan ve 4536 sayılı Kanunda tanımlanan patlayıcı maddelerin imhası nakli, depolanması vs. sırasındaki olaylarda sırasında hayatını kaybedenler ile malul olanların da, 2330 sayılı Kanundaki haklardan yararlanmaları amaçlanmakta olup, madde metinleri aşağıda sunulmuştur.
HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

                     Ek 77 Kapsamı Genişletiliyor
Yasa tasarısının 2. maddesi ile getirilen düzenleme ile 5434 sayılı yasanın 45. maddesi ile 5510 sayılı yasanın 47. maddesinde bulunan bütün vazife maluliyeti kapsamında hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve malul olanların kendilerine sanal intibaktan yararlanmaları hakkı getirilmesi planlanmaktadır.
HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

                        Tütün ve Eğitim/Öğretim Yardımları
Bütün harp ve vazife maluliyeti kapsamındaki Şehit aileleri ile malullerin tütün ve eğitim/öğretim yardımlarından yararlanabilmelerinin önü açılmıştır. Hayatını kaybeden harp ve vazife malullerinin yakınlarının dul ve yetim aylığı aldıkları sürece tütün ikramiyesi alabilecekleri bir düzenleme de planlanmaktadır.
HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN


                 Faizsiz Konut Kredisi Kapsamı Genişliyor
Yasa tasarısında yer alan düzenleme ile, faizsiz konut kredisi hakkı kapsamı genişletilerek harp ve vazife malulleri ile 5434 sayılı Kanunun mülga 45 inci maddesi ve 5510 sayılı Kanunun 47 nci maddesinin birinci fıkrası kapsamında vazife malullüğü aylığı alan dul ve yetimlerin de yararlanmaları öngörülmektedir. Ayrıca ilgili mevzuatına göre harp veya vazife malulü sayılanlardan görev veya sınıf değiştirerek çalışmaya devam edenler de bu haktan yararlanabilecektir.
HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

 
 

                     Elektrik ve Su İndirimi Hakkı Genişletiliyor
Elektrik ve su indiriminden bütün harp ve vazife malulleri ile görev Şehitleri yakınlarının yararlanabilmeleri ile elektrik indiriminin en az %40, su indiriminin de en az %50 olması düzenlemede yer almıştır.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

       5434/56 ve 5434/64 Vazife Malulleri 2330'dan Yararlanacaklar
2330 sayılı yasa kapsamında olan Şehit aileleri ile Vazife Malullerinden SSK ve Bağkura tabi çalışanlara bağlanan vazife malulü aylıklarının SSK ve Bağkura tabi sigortalı olmayanlardan düşük olamayacağı yönünde düzenleme bulunmaktadır. Bunun yanında 5434/56 ile 5434/64 sayılı yasa kapsamındaki harp ve vazife malullerinin 2330 sayılı yasa kapsamından yararlandırılmak sureti ile maaşlarında artış sağlanması hedeflenmektedir.
HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Yeni düzenlemede 2330 sayılı yasa kapsamına alınmada 01.01.2012 öncesi ne olacak?Yasa tasarısı ile patlayıcı maddelerin incelenmesi, muhafazası, nakli, imha edilmesi ve zararsız hale getirilmesi işlemlerinde görevlendirilenlerden Şehit olanların yakınları ya da malul olanların 2330 s.k. kapsamına alınması planlanmaktadır. Yasa tasarısında yer alan düzenleme ile 2330 sayılı kanun kapsamına alınan görev Şehitleri ile Harp ve Vazife Malullerinden maluliyete neden olan olayları 01.01.2012 tarihinden sonra gerçekleşenlerin bu kanun kapsamından yararlanabileceği ve nakdi tazminat haklarının bulunduğuna dair hüküm bulunmaktadır.
HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

 Hep Birlikte Kanunlar HakkındaTaleplerimizi İletelim

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısına baktığımızda camiamızın yıllardır beklediği çoğu talebin tasarıya yansımadığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Bütün camiamız bir ve beraber olarak taleplerini iletirlerse bu maddelerin eklenmemesi için hiçbir neden yok. Bütün arkadaşlarımızın öncelikle kendi illerinin Milletvekillerine ve sonrasında aşağıda telefon ve faks numaraları görülen Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine ulaşarak talepleri iletmeleri halinde bu talepler inşallah eklenecektir. Haydi arkadaşlar, taleplerimizi iletelim.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

 

Facebook Share


Bu haber 5333 defa okunmuştur.

Bu haber 28.06.2013 09:18 tarihinde eklenmiştir.

Esnafbul.com

Yorum Ekleyİn

Ad Soyad :
Şehir :
Mail :
(E-Mail adresiniz görüntülenmeyecek, üçüncü şahıslara verilmeyecektir.)
Mesaj :
Güvenlik Kodu

NOT: Yapacağınız her türlü yorum http://www.sakaryasehitvegazileri.com/ tarafından değiştirilebilir veya yayından kaldırılabilir. Yapmış olduğunuz yorumun toplum ahlak,huzurunu şehit Aileleri,Şehitler,Gaziler ve Ailelerini rahatsız edici unsurlar taşıması halinde http://www.sakaryasehitvegazileri.com/ sorumlu tutulamaz. http://www.sakaryasehitvegazileri.com/ yorumunuzu yayınlama ve iptal etme hakkını saklı tutar. İlgili yargı kurumlarının istemesi dâhilinde kurumları bilgilendirir.

Habere Aİt yorumlar