Bu sitenin hiçbir kurum veya kuruluşla bağlantısı yoktur. Sakaryalı Şehit Aileleri, Gaziler ve bu tür konularla alakalı "gönüllülük" esasına göre faaliyet göstermektedir.
Şehit Aileleri ve Gazilerle Alakalı Yasa Çalışması
Aile ve sosyal Politikalar bakanlığı açıklama yaptı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında şehit yakınları ve gaziler için önemli açıklamalarda bulunmuştu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Şahin’in konuyla ilgili detaylı açıklaması aşağıdadır:

“Şehit yakınları ve gazilerimize yönelik yeni düzenlemeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu düzenleme ile bilhassa vazife ve harp malullerine sağlanan hakların kapsamını genişletiyoruz. 

1.İstihdam hakkının kapsamını genişletiyoruz.  

Daha önce bildiğiniz gibi terörle mücadele sırasında şehit olanların yakınları ile malul gazilerimizin kendilerine bir istihdam hakkı bulunmakta idi. Temmuz ayında yaptığımız düzenleme ile bu kapsamda şehit yakınlarına verilen istihdam hakkını ikiye çıkardık. 

Şimdi ise Terörle Mücadele Kanunu kapsamı dışında bulunan ve görevi nedeniyle hayatını kaybeden veya malul olan yani vazife ve harp malulü kapsamında olan Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybedenlerin yakınlarına iki, malul olanlara ise bir istihdam hakkı getiriyoruz. 

Böylece silah altında iken veya asayiş ve güvenlik hizmeti sırasında hayatını kaybeden veya malul olan evlatlarımız ile bunların yakınlarının yararlanacağı istihdam imkanını eşitlemiş oluyoruz. 

Ayrıca vazife malullüğü kapsamında bulunan diğer kamu görevlilerine de bir istihdam hakkı getiriyoruz. 

2.Terör mağduru sivil vatandaşlara istihdam ve maaş hakkı

Terör mağduru sivil vatandaşlardan hayatını kaybedenlerin yakınlarına veya malul olanlara bir istihdam hakkı getiriyoruz. 

Ayrıca bunlardan sosyal güvencesi olanların da maaş hakkından yararlanmasına imkan sağlıyoruz. 

3.Vazife malullerinde derece kademe ilerlemesi

Daha önce sadece terörle mücadele kanunu kapsamında olanlar ile asayiş ve güvenlik hizmeti sırasında hayatını kaybeden veya malul olanlara tanınmış olan sanal intibak suretiyle maaş artış imkanını tüm vazife malullerine de sağlamış oluyoruz.

 4.Ek ödeme ve eğitim-öğretim yardımı kapsamının genişletilmesi

Vazife malullüğü kapsamında ek ödeme ile eğitim-öğretim yardımı alamayanlara da bu imkan sağlanacaktır. 

5.Su ve elektrik ücret indirimi kapsamının genişletilmesi 

Şehit yakını ve gazilerimizden su ve elektrik ücretlerinde indirim imkanından yararlanamayanların tamamı bu haktan yararlanma imkanına kavuşmuş olacaktır.  

6.Faizsiz konut kredisi kapsamının genişletilmesi 

Vazife ve harp malulü kapsamında olup faizsiz konut kredisinden yararlanamayanlara da bu imkân sağlanmış olacaktır. Bu çerçevede hak sahipleri 73.000 TL- yirmi yıl vadeli faizsiz konut kredisi kullanabileceklerdir. 

7.Muhtaç asker ailelerine yardım

1942 tarih ve 4109 sayılı Kanun ile asker ailelerinden muhtaç olanlara belediye ve köy bütçelerinden yardım yapılması öngörülmüş ancak uygulamada standart ve süreklilik sağlanamamıştır. Evladını vatana hizmet yolunda askere gönderen ailelerin ekonomik durumları da yetersiz ise kimi mağduriyetler yaşanabilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızca diğer muhtaç ailelere olduğu gibi bu ailelere de yardım yapılmaktadır. 

Bu düzenleme ile bu ailelere yönelik düzenli ve sürekli bir sosyal yardım programını başlatmış olacağız. Böylece evladı askerde olan ailelerden muhtaç olanlara evladının askerlik süresi boyunca ayda 250 TL düzenli yardım yapacağız. Belediyelerin yardım yapması yolunu da yine açık tutuyoruz.”

 

Facebook Share


Bu haber 4194 defa okunmuştur.

Bu haber 18.04.2013 14:23 tarihinde eklenmiştir.

Esnafbul.com

Yorum Ekleyİn

Ad Soyad :
Şehir :
Mail :
(E-Mail adresiniz görüntülenmeyecek, üçüncü şahıslara verilmeyecektir.)
Mesaj :
Güvenlik Kodu

NOT: Yapacağınız her türlü yorum http://www.sakaryasehitvegazileri.com/ tarafından değiştirilebilir veya yayından kaldırılabilir. Yapmış olduğunuz yorumun toplum ahlak,huzurunu şehit Aileleri,Şehitler,Gaziler ve Ailelerini rahatsız edici unsurlar taşıması halinde http://www.sakaryasehitvegazileri.com/ sorumlu tutulamaz. http://www.sakaryasehitvegazileri.com/ yorumunuzu yayınlama ve iptal etme hakkını saklı tutar. İlgili yargı kurumlarının istemesi dâhilinde kurumları bilgilendirir.

Habere Aİt yorumlar